Wycieczki w 2023 roku

Wycieczki UTW  w  2023 r.
Zapisy  u Pani Jadwigi –  tel 509 933 507.

 1/   KURPIOWSKA NIEDZIELA PALMOWA /Łyse – Serafin / – 02 kwietnia

W niedzielę palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jedną z najbarwniejszych w kraju. Odrodzenie się zwyczaju wykonywania palm kurpiowskich sprawiło, że z roku na rok Łyse przyciąga liczniejsze rzesze turystów z kraju i zagranicy, przedstawicieli świata dyplomacji, polityki, kultury, nauki. Łyse w tym dniu są miejscem, które trzeba zobaczyć. O godz. 6.30 wyjazd z Józefowa i przejazd na Kurpie.
ŁYSE
* możliwość uczestnictwa w uroczystej mszy świętej z elementami gwary kurpiowskiej,
* uczestnictwo w procesji z palmami z udziałem ludności w kurpiowskich strojach ludowych,
* oglądanie prezentacji palm konkursowych w starym, drewnianym kościółku,
* uczestnictwo w regionalnym kiermaszu rękodzieła ludowego (m.in. palmy, byśki, rzemiosło ludowe…),
* możliwość skosztowania regionalnych kurpiowskich specjałów prezentowanych na kiermaszu, w tym m.in. babka ziemniaczana, psiwo kozicowe, fafernuchy i wiele innych,
* występy zespołów kurpiowskich.
SERAFIN
* Rezerwat Torfowisko „Serafin” –  będące rozległym bagnem, na którym znajduje się tzw. pływające pło, czyli  zwarta, powierzchniowa warstwa roślinności wodnej  i  bagiennej, uginająca się pod ciężarem człowieka.
Wyjazd z Józefowa 6.30.   Planowany powrót do Józefowa około godziny 19 / 20.00
W trakcie wycieczki ubezpieczenie na 20.000 zł.
Obiad we własnym zakresie  / kiermasz – wiele dostępnych stoisk z regionalnymi wyrobami/.
Koszt 120 zł

2/  MAZURSKI SPŁYW PYCHÓWKAMI / Krutyń – Zgon / – 29 czerwca

Spływ tradycyjnymi łodziami na pych po jednej z najbardziej urokliwych rzek mazurskich – Krutyni oraz zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Krutyni i spacer po rezerwacie przyrody Królewska Sosna.
W trakcie wycieczki: obiad, bilety wstępu, ubezpieczenie na 20.000 zł.
Wyjazd z Józefowa 7.00.   Planowany powrót do Józefowa około godziny 19/20.00.
Koszt: ok. 180 zł 

3/  STOLICA WARMII  I MAZUR  – Olsztyn – 1 września
Podczas wycieczki zwiedzimy Stare Miasto w Olsztynie i zabudowania z przełomu XVII-XIX wieku, Rynek Starego Miasta, Bazylika Konkatedralna św. Jakuba Apostoła, Zaułek Hansa Klossa, Muzeum Warmii i Mazur, Kamienne „baby” rzeźby na dziedzińcu zamku, Muzeum Przyrody, Dom „Gazety Olsztyńskiej”), Stary Drewniany Spichlerz…
W trakcie wycieczki: obiad, bilety wstępu, ubezpieczenie na 20.000 zł, słuchawki.
Wyjazd z Józefowa 7.00.   Planowany powrót do Józefowa około godziny  20.00.
Koszt: ok. 190 zł

4/   SZLAKIEM BRACI CHEŁMOŃSKICH /Grodzisk Maz. – Adamowizna – Radziejowice – Żelechów/ – 5 października

Wycieczka szlakiem Józefa i Adama Chełmońskich. Podczas niej odwiedzimy Grodzisk Mazowiecki z uliczną Galerią Obrazów Józefa Chełmońskiego, na którą składa się dwanaście najważniejszych, wielkich obrazów malarza, zdobiących fasady grodziskich domów oraz pomnik Józefa Chełmońskiego. Odwiedzimy Adamowiznę  a w niej dwór dr Adama Chełmońskiego „Na górce”, rodzonego brata Józefa Chełmońskiego, w dawnej osadzie Młyniska, będącej najstarszą siedzibą Chełmońskich nad Stawem (ob. Adamowiźnie) oraz dwór dr Mateusza Chełmońskiego „Nad stawem”, wybudowany przez syna Adama – Mateusza Chełmońskiego dla swojej rodziny w parku „nad stawem” około 1930 roku. Dwór zamieszkały jest do dziś przez potomków Chełmońskiego, którzy zaproszą nas do swojego domu i pokażą Izbę Praktyki Lekarskiej upamiętniająca dr Mateusza Chełmońskiego w dworze „nad stawem”, prezentująca dawne instrumenty i sprzęty lekarskie, czasopisma i książki medyczne. Odwiedzimy również Kuklówkę, w której znajduje się modrzewiowy dwór, gdzie przez wiele lat mieszkał i tworzył Józef Chełmoński, uwieczniając okoliczne tereny na swoich obrazach. W dworku, do dziś mieszkają spadkobiercy malarza. Zwiedzimy również klasycystyczny Pałac Radziejowskich (później Krasińskich) w Radziejowicach z działającą w pałacowych wnętrzach galerią obrazów Józefa Chełmońskiego oraz zobaczymy znajdujące się wokół obiekty zespołu pałacowo-parkowego z folwarkiem, neogotyckim Zameczkiem, Willą Szwajcarską, Dwór Modrzewiowy, czworaki, kuźnię, Nowy Dom Sztuki, kilkadziesiąt pomników, rzeźb i instalacji artystycznych. Na koniec pojedziemy na cmentarz w Żelechowie i odwiedzimy grób Józefa Chełmońskiego.
W trakcie wycieczki: obiad, bilety wstępu, ubezpieczenie na 20.000 zł, słuchawki.
Wyjazd z Józefowa 8.00.   Planowany powrót do Józefowa około godziny  19/20.00.
Koszt: ok. 170 zł 

Zapisy na wycieczki na wykładach UTW , tylko dla osób zdecydowanych na wyjazd      / nie będzie możliwości nieuzasadnionego wykreślenia się /. Proszę przemyśleć i podjąć właściwą decyzję.  Podana cena nie uwzględnia jeszcze  dopłaty i dofinansowania.
Zapisy poza wykładem u Pani Jadwigi –  tel 509 933 507.