Narodowe Czytanie 2019 w Józefowie

    7 września w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie.  W Józefowie czytano w Szkole Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego oraz przed Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania następujące Nowele polskie:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Był to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Mieszkańcy Józefowa mogli przyłączyć się do akcji w Szkole Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego, gdzie nowele czytał zastępca burmistrza Piotr Gąszcz, Prezes UTW Teresa Uzarska, skarbnik UTW Elżbieta Turek, nauczyciele, uczniowie, rodzice i sympatycy SP1 a także przed MOK, gdzie czytanie zorganizowała grupa artystyczna Vena.

                

    

(zdjęcia:  Zofia Nowaczyk)