Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

Rok akademicki 2018/2019 w naszym UTW wystartował. Dnia 3.10.2018 r. o godz. 18.00. w sali widowiskowej MOK -u odbyła się właśnie jego inauguracja.

Galę rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu „Gaudeamus igitur”: następnie przybyłych na uroczystość gości przywitał Prezes Stowarzyszenia. Słowa powitania i życzenia owocnie spędzanego czasu zostały skierowane również do Studentek i Studentów.

 

Wykład inauguracyjny ( premierowy), zatytułowany „Marian Hemar – generał polskiej satyry” wygłosił Pan Igor Pogorzelski, muzykolog i filmoznawca.
Marian Hemar, lwowianin (1901 – 1972) prowadził bardzo bogatą działalność na polu rozrywki. Współpracował z kabaretem „Qui pro Quo”. Znał Tuwima, Jurandota, Jaracza, Marię Modzelewską i innych. W swych utworach satyrycznych nawiązywał do współczesnej mu rzeczywistości. W czasie wojny po mistrzowsku wymykał się z rąk okupanta.

Prowadzący bogato ilustrował swój wykład slajdami i piosenkami Hemara, twórcy około 3 tys. utworów. Kilkaset stało się przebojami, choćby „Ten wąsik, ach ten wąsik”, „Czy pani Marta jest grzechu warta”, „Nikt, tylko ty”, „Wspomnij mnie”. Jego utwory cechowała prostota języka i łatwo wpadające w ucho melodie. Nic dziwnego, że reagowaliśmy na kolejne utwory, nucąc je razem z wykonawcami.
I w ten oto sposób śpiewająco wkroczyliśmy w nowy rok akademicki.